Czy możliwe jest wynegocjowanie niższej ceny nowego mieszkania? Jak negocjować? Jaką zniżkę można uzyskać u dewelopera? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. Zapraszamy do lektury!
Co to jest cena ofertowa?
Ceny, które widzimy w ogłoszeniach oraz folderach, to ceny ofertowe. Można je traktować jako punkt wyjścia, od którego rozpoczynamy negocjacje. I nie jest to czysta teoria. W statystykach z rynku nieruchomości zawsze rozróżnia się ceny ofertowe od cen transakcyjnych, czyli takich, za które rzeczywiście dokonuje się zakupu. Co więcej – zawsze istnieje rozbieżność między tymi wartościami. Jednak wielkość tej rozbieżności zależy od wielu czynników, które omówimy jeszcze poniżej.
Od czego zależy cena transakcyjna?
Na cenę transakcyjną, czyli kwotę, za którą rzeczywiście kupimy lokal, wpływa wiele aspektów bezpośrednio związanych z nieruchomością oraz pośrednio wpływających na jej wartość. Czynniki bezpośrednie to rzeczy takie jak powierzchnia, lokalizacja, liczba pomieszczeń, standard wykończenia, standard budynku. Czynniki pośrednie to chociażby ogólna bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości.
Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj mieszkania w Markach , a także tutaj mieszkania Częstochowa. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.
Czynniki pośrednie w bardzo dużym stopniu mogą wpływać na wysokość ceny transakcyjnej. A ta właśnie nas interesuje, gdy mówimy o targowaniu się z deweloperem.
Jak targować się z deweloperem?
Cenę nowego mieszkania można obniżyć podczas negocjacji. O jak dużo? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zazwyczaj jest to kilka procent, w okresach wyjątkowo słabej koniunkury deweloperzy byli skłonni zejść z ceny nawet 10%. Jednak obecnie rynek nieruchomości mieszkaniowych przeżywa boom. Wszystkie mieszkania “schodzą na pniu”, często wyprzedawane są jeszcze, gdy budynek nie istnieje. Deweloper nie ma więc zbytnio powodu do tego, aby obniżać cenę.
Nie ma więc co ukrywać, że rok 2022 nie jest dobrym okresem do negocjowania ceny mieszkania. Jednak sytuacja na rynku nieruchomości może ulec zmianie, dlatego warto wiedzieć, jak się targować z deweloperem. Jedna z istotnych rzeczy to świadomość, że często deweloper nie będzie skłonny do obniżenia kwoty transakcji, za to w ramach tej kwoty może nam dorzucić dodatki, jak chociażby darmowe miejsce parkingowe czy większą komórkę lokatorską.
Niestety, realia rynku są takie, że zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, lokale mieszkalne sprzedają się natychmiast. Często zainteresowani ofertą nawet nie oglądają mieszkania – rezerwują je po rozmowie telefonicznej. Dotyczy to najbardziej atrakcyjnych lokalizacji (centra dużych miast) i metraży (małe mieszkania). Dochodzi więc już do sytuacji, gdy podczas negocjacji cena zamiast iść w dół, idzie w górę. Zdarza się nawet, że deweloperzy zrywają już podpisane umowy przedwstępne, ponieważ bardziej im się opłaca zapłacić karę, niż sprzedać lokal po starej cenie – stawki tak szybko idą w górę.
Niezależnie od obecnej koniunktury, jako klient powinieneś jak najlepiej przygotować się do negocjacji. Zdobądź wiedzę o rynku, o lokalizacji, o ewentualnych słabych elementach oferty, tak aby podczas rozmowy deweloper cię nie zaskoczył. Pamiętaj, że on rozmawia z wieloma klientami i ma duże doświadczenie w targowaniu się.