Zdolność kredytowa to przypisany do nas współczynnik, badany przez analityków bankowych, który może zdecydować o tym, czy dostaniemy kredyt oraz jaka będzie jego maksymalna wysokość. Zdolność kredytowa może więc decydować o tym, czy zrealizujemy swoje życiowe marzenia oraz plany związane z mieszkaniem lub domem – zbyt niska sprawi, iż nie zaufa nam żadna instytucja finansowa. W tym artykule znajdziesz garść porad o tym, jak zwiększyć zdolność kredytową.
Zdolność kredytowa nie jest parametrem ustalanym raz na zawsze, ani nie jest przechowywana w żadnym centralnym rejestrze. Oznacza to, iż każdy bank bada ją samodzielnie. Jednak rzeczy wpływające na nią powtarzają się, niezależnie od banku. Z tego względu można przewidzieć, co jest istotne oraz co można zmienić, aby mieć większą zdolność kredytową.
Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj Nowe domy i inwestycje mieszkaniowe , a także tutaj mieszkania Jaworzno. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.
Przede wszystkim ustalmy, do czego służy zdolność kredytowa. Tym terminem określa się kalkulację analityka określającą jak ryzykownym jesteśmy klientem. Na tej podstawie określa on, czy można nam bezpiecznie udzielić kredytu, w jakiej wysokości oraz na jak długi okres.
Sposoby na zwiększanie zdolności kredytowej
Zwiększanie zdolności kredytowej polega na wpływaniu na parametry brane pod uwagę przez bank. Za podstawowy można uznać historię BIK – jest to rejestr naszych zobowiązań finansowych, prowadzony centralnie przez Biuro Informacji Kredytowej. BIK udostępnia te dane bankom, ale także my, odpłatnie, możemy uzyskać do nich dostęp. Dzięki temu dowiemy się, co obecnie mamy zapisane w historii i możemy ewentualnie postarać się tę historię poprawić. Jej poprawianie polega po pierwsze na usuwaniu nieprawidłowych wpisów, po drugi – na dbaniu o to, aby pojawiało się jak najwięcej dobrych wpisów. Czyli musimy regularnie spłacać swoje zobowiązania. Tutaj istotna uwaga – brak zobowiązań to brak historii. Jeżeli więc planujesz zakup mieszkania lub domu na kredyt, kup coś na raty lub skorzystaj wcześniej z niewielkiego kredytu. Spłacaj go terminowo, dzięki czemu zbudujesz pozytywną historię kredytową.
Kolejna sprawa to pozbycie się zbędnych zobowiązań. Pomyśl nad rezygnacją z karty kredytowej czy limitu debetowego na koncie – te produkty są traktowane jako rodzaj zobowiązań. Jeżeli masz już jakiś kredyt i istnieje możliwość jego wcześniejszej spłaty, zrób to.
Przy szacowaniu zdolności kredytowej istotny jest też wnoszony przez klienta wkład własny. Dlatego nie warto iść do banku z “pustymi kieszeniami”. Im wyższy wkład, tym łaskawszym okiem spojrzy na nas analityk. Wstrzymaj się więc ze staraniami o kredyt do czasu, aż zgromadzisz przynajmniej 20% wkładu (10% też jest akceptowane, jednak wymaga wykupowania dodatkowych ubezpieczeń).
Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, możesz wystąpić do banku z dodatkowym współspadkobiercą. W przypadku młodych osób zazwyczaj są to rodzice, którzy mają ugruntowaną sytuację zawodową i finansową, przez co ich zdolność kredytowa jest wysoka. Odwrotna sytuacja może wystąpić w małżeństwie, gdzie jeden z małżonków ma niską zdolność. Wtedy można pomyśleć nad zniesieniem wspólnoty majątkowej.
Prosty sposób na zwiększenie zdolności kredytowej to wydłużenie okresu kredytowania. Dodatkowe lata spłaty to dodatkowe dziesiątki tysięcy złotych, jakie bank będzie skłonny nam pożyczyć.
Na koniec jeszcze jedna rada – warto negocjować z bankiem. Zasady udzielania kredytów są ustalone, jednak nie są totalnie sztywne. Każdy klient ma możliwość wynegocjowania lepszych warunków w pewnym zakresie.