domek letniskowy

Nieruchomości wakacyjne to jeden z bardziej intratnych segmentów rynku nieruchomości. Jak wszędzie, tak i tutaj trzeba mieć rozeznanie w tym, co się dzieje, jakie trendy dominują na rynku oraz które lokalizacje mają potencjał. Z tak wiedzą wejście z kapitałem w nieruchomości wakacyjne pozwoli nie tylko zabezpieczyć wartość pieniądza, ale też wypracować konkretne zyski.

Branża turystyczna w Polsce

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie za rok 2018 (“Branża turystyczna w Polsce. Obraz sprzed pandemii”) całkowity udział turystyki w polskim PKB wyniósł 4%. W roku 2019 z bazy noclegowej w Polsce skorzystało 35,7 miliona turystów, z czego 28,2 to byli turyści krajowi. Sumaryczne wydatki turystów w roku 2018 zamknęły się w kwocie 62,2 miliardów złotych, przy czym turyści krajowi byli odpowiedzialni za 27,7 miliarda.

Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj domy Olsztyn , a także tutaj domy Płock . Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.

Jak widać więc, w polskiej turystyce są ogromne pieniądze. Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w tę branżę, powodując spadek o 65% liczby turystów korzystających z miejsc noclegowych w Polsce (porównanie marca 2020 z marcem 2019). Jednak turystyka, tak jak i inne branże zdławione lockdownem, bardzo szybko odbiła po zniesieniu obostrzeń. Wpływ na to miały m.in. stymulacyjne działania rządu, np. wprowadzenie bonu turystycznego.

Obecnie w głównych ośrodkach turystycznych Polski obserwuje się bardzo duży ruch. Oznacza to, że problemy były przejściowe i znikną wraz z opanowaniem sytuacji pandemicznej. Dla osoby wchodzącej na rynek nieruchomości turystycznych to dobra informacja – inwestycje w tym segmencie nadal będą bardzo dochodowe.

W jakie nieruchomości turystyczne warto inwestować?

Jeżeli chcesz rozpocząć działania w obszarze nieruchomości turystycznych, musisz zdecydować, jaki typ nieruchomości cię interesuje. Ogólnie turyści mają do wyboru następujące typy noclegu:

  • kwatery prywatne,
  • mieszkania na wynajem krótkoterminowy,
  • aparthotele,
  • domki letniskowe,
  • domy,
  • hotele, hostele, pensjonaty itp.

Można uznać, że jako inwestora nie będą cię interesowały dwie grupy z powyższej listy – pierwsza i ostatnia. Kwatery prywatne są proponowane jako dodatkowa działalność osób, które mieszkają w lokalizacjach turystycznych – po prostu wynajmują wolne pokoje w swoich domach lub mieszkaniach. Hotele, hostele, pensjonaty i innego typu obiekty noclegowe to duże inwestycje, prowadzone jako zorganizowany biznes, więc nie rozpatrujemy ich w kategorii inwestycji w nieruchomości.

Przejdźmy więc do pierwszego typu nieruchomości turystycznych – mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Ich popularność wśród turystów bardzo wzrosła, głównie za sprawą internetu i portali umożliwiających udostępnianie swojej oferty wynajmu krótkoterminowego szerokiej rzeszy turystów. Zaletą tego typu inwestycji jest to, że wchodzimy w posiadanie pełnowartościowego mieszkania, więc poza sezonem możemy przeznaczyć je na wynajem długoterminowy. Do tego lokal taki wciąż zyskuje na wartości i po jakimś czasie możemy go sprzedać z zyskiem.

Aparthotele to dosyć świeże zjawisko na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. W skrócie – są to mieszkania na wynajem krótkoterminowy, jednak zlokalizowane w inwestycji, gdzie wszystkie lokale mają takie przeznaczanie. Aparthotel często dysponuje recepcją, a czasami podmiot zarządzający oferuje też dodatkowe usługi, takie jak sprzątanie. Dzięki temu wynajmowanie apartamentu może odbywać się niemal bez obsługi z naszej strony.

Domki letniskowe i domy to rozwiązanie, na które często decydują się rodziny z dziećmi. Przewaga domu jest taka, iż można go bez problemu udostępniać także poza sezonem. Podobnie jak w przypadku mieszkań – jest to zwykła nieruchomość mieszkaniowa i równie dobrze, jeśli będziemy chcieli, możemy sami w niej zamieszkać, wynająć ją na długi termin lub sprzedać, zarabiając na wzroście ceny.

Dodane przez Marek Wróblewski

Dodaj komentarz