Wynagrodzenie pośrednika w obrocie nieruchomościami (popularnie zwanego pośrednikiem lug agentem nieruchomości) to jeden z głównych powodów rezygnowania z jego usług. Jednak zanim podejmiesz decyzję o samodzielnej sprzedaży, dowiedz się przynajmniej, ile kosztuje praca pośrednika oraz co otrzymujesz za wypłacone mu wynagrodzenie.
Kto wypłaca wynagrodzenie dla pośrednika nieruchomości?
Mimo że może się wydawać, iż obciążany wynagrodzeniem jest zawsze sprzedający, nie jest to tak oczywiste. Według niektórych badań co prawda jest tak w połowie przypadków, jednak w drugiej połowie stosuje się albo obciążenie kupującego, albo inny model, rozkładający koszt pracy pośrednika na obydwie strony.
Jeśli jednak zastanowić się nad tym chwilę, to nawet model, w którym agenta wynagradza strona sprzedająca, tak naprawdę przerzuca koszt na kupującego. W większości przypadków po prostu cena transakcyjna będzie wyższa o wynagrodzenie pośrednika. Więc zachęcające elementy ofert takie jak “kupujący nie płaci prowizji” można włożyć między bajki – płaci, jednak nie jest to ujęte wprost.
Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj nieruchomości , a także tutaj Mieszkania na sprzedaż Warszawa . Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.
Powyższe ustalenia nie oznaczają wcale, że to zły układ. Pomoc pośrednika może być bardzo dużym udogodnieniem dla obydwu stron transakcji.
Jakie wynagrodzenie pobiera agent nieruchomości?
Zacznijmy od tego, w jaki sposób ustalana jest wysokość wynagrodzenia pośrednika w obrocie nieruchomościami. Otóż w przytłaczającej większości przypadków jest to wynagrodzenie prowizyjne. Agent otrzyma więc część kwoty zapłaconej przez kupującego.
Prowizja pośrednika wyrażana jest udziałem procentowym. Zazwyczaj wynosi on kilka procent i jest niższy niż 5%. Oznacza to więc, że im więcej zapłaci kupujący, tym więcej zarobi pośrednik. Widać tutaj wyraźny konflikt interesów między kupującym a agentem. W praktyce szukający trafiający do biura chce, aby reprezentowało ono jego interesy. Lecz jak widać – niekoniecznie tak jest. Rozwiązaniem jest wynajęcie brokera nieruchomości, ale to oznacza dodatkowe koszty.
Co otrzymujesz w zamian za opłacenie agenta?
Na rynku działa wielu pośredników wyrabiających złą renomę dla tego zawodu. Są bierni i poszukiwanie klientów ograniczają do sporządzenia oferty, zamieszczenia jej w kilku wiodących portalach z ogłoszeniami nieruchomości, a następnie regularnym odświeżaniu tych ogłoszeń. Niewiele pracy jak na wynagrodzenie na poziomie kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jednak jeżeli trafisz na porządnego profesjonalistę, możesz liczyć, iż w zamian za wynagrodzenie otrzymasz konkretne wsparcie w procesie sprzedaży. Obejmuje ono:
- przygotowanie nieruchomości do sprzedaży (home staging, pomoc w usunięciu wad prawnych);
- przygotowanie oferty (zrobienie zdjęć lub wynajęcie fotografa, sporządzenie przyciągającej uwagę treści ogłoszenia);
- wybór najskuteczniejszych kanałów sprzedaży (umieszczenie ogłoszenia tam, gdzie będzie najbardziej widoczne, wykorzystanie prywatnej sieci kontaktów, korzystanie z prywatnej bazy klientów szukających nieruchomości);
- przeprowadzanie prezentacji nieruchomości (spotykanie się na żywo z osobami zainteresowanymi nieruchomością);
- pomoc we wszystkich formalnościach związanych z procesem kupna/sprzedaży nieruchomości (polecenie odpowiednich fachowców – notariusz, doradca kredytowy, pomoc w przygotowaniu dokumentów, sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości,sprawdzenie zdolności kredytowej).
Jak widać więc lista rzeczy, w których wyręczy nas agent jest długa. Prowizja może zaoszczędzić nam sporo czasu, ale też kłopotów wynikających z nieznajomości rynku oraz prawa.