Na czym polega idea zero waste? To termin w języku angielskim, który na polski można przetłumaczyć jako “zero śmiecenia” lub “zero marnowania”. Jest to pojemne hasło, pod którym kryje się proekologiczna postawa mająca na celu zredukowanie własnego śladu ekologicznego. Ślad ten to obciążenie, jakie powodujemy dla naturalnego środowiska i odpowiedzialna za nie jest konsumpcja – energii oraz produktów. Dlatego zero waste to redukowanie tej konsumpcji. Jak tę ideę wcielić w życie we własnym domu? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Zero waste jest koncepcją na tyle popularną, że bez problemy znajdziemy w internecie mnóstwo porad, jak ją stosować w praktyce. Popularna jest formuła 5R, czyli refuse (odmawiaj), reduce (redukuj), reuse (używaj ponownie), recycle (segreguj i przetwarzaj ponownie), rot (kompostuj).
Odmawianie polega na nie uleganiu namowom opartego na konsumpcjonizmie biznesu – to, że coś jest modne lub przedstawiane jako niezbęne, nie oznacza wcale, iż musisz to mieć. Często wydaje się nam, że konsumpcja to nic złego, bo w końcu dbamy o siebie i naszych bliskich. Jednak warto się zastanowić, ile z kupowanych rzeczy rzeczywiście ma znaczenie dla naszego szczęścia i zdrowia. Należy tu też wyjść poza oczywistości, w stylu częste kupowanie niskiej jakości produktów, takich jak ubrania. W idei zero waste mieści się także unikanie zbyt częstych remontów, motywowanych tym, że dany typ wystroju już nie jest modny lub się nam opatrzył. Nie ulegaj konsumpcjonizmowi. Odmów!
Redukowanie polega na zmniejszaniu zapotrzebowania na energię i produkty. W domu przekłada się to na wymiane żarówek na najbardziej energooszczędne (LED), gaszenie światła w pustych pomieszczeniach, poprawianie termoizolacyjności domu, dbanie o to, aby okna były szczelnie zamknięte itp. Redukowanie wcale nie oznacza pogorszenia jakości życia. To po prostu racjonalniejsze podejście do zaspokajania codziennych potrzeb.
Ponowne użycie przez wielu specjalistów od ekologii jest określane jako podstawa dbania o naszą planetę. Jakie opakowanie jest najbardziej ekologiczne? Odpowiedź nie wiąże się z rodzajem materiału, z którego zostało wykonane. Takie, które użyjesz ponownie. Dlatego dbaj w swoim domu o to, aby unikać jednorazowych przedmiotów. Nawet plastikowy worek, jeśli już trafił pod twój dach, może służyć jako wielorazowe opakowanie.
Segregowanie i przetwarzanie jest istotne ze względu na to, że nawet żyjąc minimalistycznie produkujemy odpady. Podstawa to posiadanie w domu oddzielnych pojemników na segregowane odpady, zgodne z frakcjami odbieranymi przez firmę obsługującą nasz dom. Segregowanie jest ważne z dwóch powodów:
- pozwala poddać recyklingowi te materiały, które nadają się do ponownego użycia;
- pozwala bezpieczniej i bardziej ekologicznie utylizować materiały, które niestety do ponownego użycia się nie nadają.
Kompostowanie to świetny sposób na zagospodarowanie organicznych odpadków. Kompostownik powinien być jednym z pierwszych elementów wyposażenia twojego ogrodu. Dzięki niemu nie tylko nie będziesz wyrzucał resztek roślinnego jedzenia, ale zamienisz je w bardzo żyzne podłoże, na którym możesz chociażby rozpocząć hodowlę własnych ekologicznych warzyw.
Zero waste może się stać stylem życia całej twojej rodziny. Porozmawiaj z dziećmi o problemach naszej planety i spróbuj je zaangażować emocjonalnie w to, aby starały się dbać o redukowanie ekologicznego obciążenia gospodarstwa domowego.