W Polsce dominuje zabudowa piętrowa – domy z piętrem lub użytkowym poddaszem. Jednak konstrukcje parterowy nie są też aż takim rzadkim widokiem. Co wpływa na ich niższą popularność? Czy tylko tradycja, czy są może też jakieś inne, praktyczne względy, które decydują o tym, iż częściej stawiane są budynki z przynajmniej jedną kondygnacją ponad parterem?
Nie da się ukryć, że w wyborze technologii budowy domu oraz projektu ogromne znaczenie ma tradycja i utarte schematy. Z tego chociażby względu w Polsce dominują domy drewniane, a konstrukcje szkieletowe są rozwiązaniem niszowym. To, “jak budował dziad” ma też wpływ na wybór domu piętrowego – polski krajobraz zdominowany jest domami piętrowymi i z użytkowym poddaszem.
Ma to też przełożenie na aspekty prawne. Często inwestor nie może dowolnie wybierać sobie między projektami, ponieważ typ zabudowy jest precyzyjnie określony w wytycznych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Dokumenty te mogą wymuszać np. zabudowę piętrową, z dachem o określonym spadzie.
Jeżeli jednak masz swobodę wyboru, dom parterowy jest warty rozważenia. Nie jest to na pewno jednoznacznie lepsza opcja – jeden i drugi typ konstrukcji ma swoje wady oraz zalety. Pierwsza rzecz, którą należy uwzględnić przy rozważaniu domu bez piętra jest większa powierzchnia zabudowy względem powierzchni użytkowej. Oznacza to, iż taki dom lepiej jest stawiać na dużej działce, co obecnie może być problemem, ponieważ ceny gruntów wciąż pną się w górę.
Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj Mieszkania na sprzedaż Gniezno , a także tutaj mieszkania Olsztyn . Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.
Niewątpliwą zaletą domów parterowych jest brak barier architektonicznych. Mówiąc proście – nie ma w nich schodów, przez co dostęp do wszystkich pomieszczeń jest łatwy. Ma to znaczenie, gdy wśród domowników są dzieci, osoby starsze lub mające problemy z poruszaniem się, np. inwalidzi. Warto to też uwzględnić, jeśli planujemy spędzić w domu całe życie – na starość docenimy brak konieczności wspinania się po schodach. Ta dostępność przestrzeni widoczna jest także na poziomie zintegrowania budynku z otoczeniem, ponieważ wszystkie zewnętrzne ściany są na poziomie ogrodu. Oznacza to, iż można zrobić z nich autonomiczne wyjścia, ale też z każdego okna jest widok na własny teren zielony.
Należy pamiętać, że schody w domu z piętrem są dodatkowym, sporym kosztem oraz zabierają miejsce, które w domu parterowym może powiększyć powierzchnię użytkową. Niestety nie oznacza to, że dom bez piętra jest tańszy. Wymaga większego fundamentu oraz ma większą powierzchnię dachu – to generuje dodatkowe koszty, związane także z bardziej rozległymi pracami ziemnymi. Na korzyść domu parterowego przemawia za to czas realizacji inwestycji, który jest nieco krótszy.
Ogólnie domy parterowe pod względem funkcjonalnym mają przewagę nad piętrowymi w przypadku małych i średnich metraży. Wszystkie pomieszczenia zlokalizowane są na tym samym poziomie, nie ma schodów, przez co komunikacja jest dużo łatwiejsza. Jednak przy większej powierzchni użytkowej pojawiają się duże wyzwania dla architekta, związane chociażby z doświetlaniem pokoi. Z tego względu duże domy parterowe nie są budowane na planie prostokąta, ale raczej litery L lub C, ewentualnie stosuje się atrium.
Problemy te nie pojawiają się przy domach piętrowych. Rozłożenie pomieszczeń na kolejnych kondygnacjach pozwala je naturalnie doświetlić nawet przy bardzo dużej sumarycznej powierzchni użytkowej domu.