Podnajem to jeden z ciekawszych sposobów zarabiania na nieruchomościach. Jest korzystny zarówno dla właściciela lokalu, jak i osoby najmującej lokal w celu przekazania go do dalszego najmu. Obwarowany jednak jest przepisami, które należy znać. Warto też poznać specyfikę takiego dysponowania nieruchomością. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są plusy i minusy podnajmu lokali mieszkalnych.
Podnajem nieruchomości a przepisy
Podnajem to instytucja prawa określona w Kodeksie Cywilnym. W artykule 668. § 1. znajdujemy zapis:
“Najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W razie oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.”
Co istotne, mowa jest tu o “rzeczy”, a nie konkretnie o lokalu, ponieważ podnajem nie ogranicza się do nieruchomości. Zgodnie z tym paragrafem KC osoba najmująca lokal mogłaby go swobodnie udostępniać innym osobom, o ile w umowie nie byłyby zawarte zapisy tego zabraniające. Jednak tutaj istotny jest Art. 6882.:
“Bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgoda wynajmującego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.”
Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj Działki na sprzedaż Milanówek , a także tutaj Działki na sprzedaż Józefów . Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.
Tak więc w przypadku lokalu podnajem wymaga zgody wynajmującego. Ważne jest jeszcze to, że o ile własny lokal można wynajmować jako osoba prywatna, o tyle do podnajmu niezbędne jest już założenie działalności gospodarczej. Podnajmuje się więc od firmy.
Czy podnajem nieruchomości się opłaca?
Może wydawać się dziwne, że w relacji biznesowej jakiej jest wynajem nieruchomości jest miejsce dla jeszcze jednej strony oprócz właściciela lokalu i najmującego. Jednak specyfika tej branży oraz koniunktura sprzyjają temu, aby móc zarobić na tym, że ma się dobre rozeznanie na rynku oraz potrafi się wyszukiwać i przekonywać klientów.
Podnajem lokalu może być korzystny zarówno dla właściciela, jak i najmującego.
Co zyskuje właściciel? Przede wszystkim stabilność. Przekazanie mieszkania dla podmiotu zajmującego się podnajmem zazwyczaj odbywa się na podstawie długoterminowej umowy. Dzięki temu właściciel ma zapewniony przewidywalny, stały dochód z nieruchomości. Nie musi też zajmować się jej obsługiwaniem, np. wyszukiwaniem nowych lokatorów, rozliczaniem kaucji, rachunków itp. Zazwyczaj stawka za wynajem będzie nieco niższa, jednak w zamian właściciel lokalu zyskuje spokój i dużo wolnego czasu.
Co zyskuje wynajmujący? Podmiot zajmujący się podnajmem może zarabiać na czyjejś nieruchomości. Wymaga to dobrego rozeznania na rynku oraz umiejętności wyszukiwania klientów. Jak widać – praca ta opiera się na wiedzy i praktycznych kompetencjach. Nie wymaga za to kapitału. Oznacza to, że w taki biznes można wejść bez inwestycji. Jeśli jest się po prostu w tym dobrym, można zarabiać na wyręczaniu właściciela lokalu.
Należy zauważyć różnicę między podnajmem i zarządzaniem nieruchomościami. To drugie odbywa się w oparciu o pełnomocnictwo i zazwyczaj wynagradzane jest prowizją lub ew. stałą opłatą, jednak właściciel nadal ponosi w nim ryzyko przestojów w wynajmie. Przy podnajmie nie interesuje go brak lokatorów, ponieważ otrzymuje wynagrodzenie z tytułu umowy wiążącej go z podmiotem podnajmującym.