Wraz ze wzrostem zamożności naszego społeczeństwa, coraz częściej korzystamy z usług fachowców, które jeszcze niedawno miały opinię luksusowych. Dotyczy to chociażby projektowania wnętrz. Zaledwie dekadę, dwie temu mało kto wynajmował architekta wnętrz – wszystkie zmiany w mieszkaniach i domach planowaliśmy samodzielnie, płaciliśmy tylko za pracę budowlańców i ekspertów od prac wykończeniowych. Jednak uległo to zmianie. Odpowiada za to wspomniana większa zasobność portfeli, ale też coraz mniej czasu.
W czym ci pomoże projektant wnętrz?
Pozornie może się wydawać, że role projektanta wnętrz nie jest zbyt skomplikowana i bardzo łatwo jest samodzielnie wykonać jego robotę. Nic bardziej mylnego. To fakt, że efektem jego pracy jest projekt, jednak żeby stworzyć dobry projekt, trzeba mieć naprawdę sporą wiedzę i doświadczenie.
Dobry architekt wnętrz rozpoczyna pracę od poznania swojego klienta. Tu nie wystarczy jedna zdawkowa rozmowa, ponieważ fachowiec musi dowiedzieć się, co lubimy, jak spędzamy czas, jakie są nasze najbliższe plany życiowe. Od tego wszystkiego zależy sposób zaaranżowania przestrzeni w mieszkaniu. Na inne rzeczy będzie położony akcent w M zamieszkiwanym przez towarzyskiego ekstrawertyka, który co sobotę gości gromadę znajomych, a na inne u introwertycznego miłośnika książek i płyt winylowych. Do tego kluczowe są planowane zmiany w życiu. Jeżeli nie masz dzieci, ale zamierzasz je mieć, projektant wnętrz powinien to uwzględnić planując twoją przestrzeń życiową.
Kolejny etap w pracy architekta wnętrz to określenie budżetu. Od tego zależy dobór materiałów i rozwiązań. Tutaj istotne jest to, że projektant siedzi w branży i ma rozeznanie nie tylko w tym, co ile kosztuje, ale też w ogóle co można zrobić. W tej kwestii dużo się zmienia – pojawiają się nowe materiały oraz nowe rozwiązania ułatwiające życie lub zwiększające estetykę. Żeby być z tym na bieżąco, trzeba się tym interesować niemal codziennie. Architekt wnętrz częstokroć będzie w stanie zaproponować ci rozwiązanie, którego nawet nie brałeś pod uwagę, ponieważ nie wiedziałeś, iż coś takiego w ogóle istnieje.
Również ważne jest to, że projektant może mieć dostęp do rabatów w sklepach z elementami wykończeniowymi. Zapłacisz mu więc wynagrodzenie, jednak sporo zaoszczędzisz na tańszych zakupach.
Kiedy nawiązać współpracę z architektem wnętrz?
Jeżeli dopiero planujesz zakup mieszkania, odpowiedź brzmi – jak najwcześniej. Najlepiej jeszcze na etapie budowy, ponieważ wielu deweloperów udostępnia możliwość wprowadzania do projektów mieszkań zmian lokatorskich. Z poradą projektanta będziesz w stanie podjąć decyzję jak przesunąć ściany, gdzie umieścić gniazdka i oświetlenie, aby później móc zaaranżować wnętrza zgodnie z projektem. Takie zmiany są możliwe do wprowadzenia w już gotowym mieszkaniu, jednak wiążą się z dodatkowymi, sporymi kosztami.
Jeśli planujesz remont lub re aranżację już użytkowanego lokalu, skontaktuj się z architektem wnętrz zanim podejmiesz jakiekolwiek działania. Jego porady mogą cię ustrzec przed popełnieniem podstawowych błędów. Projektant przeanalizuje twoje potrzeby, charakterystykę budynku oraz dostępny budżet i na tej podstawie będzie w stanie zaproponować ci możliwe rozwiązania.
Współpraca z architektem wnętrz pozwoli ci zaaranżować wnętrze nie tylko ładne, ale też funkcjonalne. Do tego zaoszczędzi ci to mnóstwo czasu i stresu. Jeśli nie jesteś dobrze zorientowany w trendach wnętrzarskich i nie dysponujesz nadmiarem wolnego czasu, zlecenie pracy projektantowi jest opcją wartą rozważenia.