Z czworonożnymi podopiecznymi pod wieloma względami jest podobnie jak z dziećmi – między innymi zwierzaki powinny przebywać w dostosowanym do ich możliwości i potrzeb otoczeniu. To kwestia nie tylko wygody, ale też bezpieczeństwa. W domu niedostosowanym do psa utrzymanie go będzie wymagało mnóstwo wysiłku, a do tego często może doprowadzić do wypadku, w którym ucierpi nasz pupil. Dlatego, jeśli jesteś właścicielem psa i szukasz domu, dowiedz się, jak znaleźć taki, który będzie przyjazny dla czworonoga.
Niestety nie istnieje nic takiego jak wydzielony segment rynku nieruchomości dostosowanych do potrzeb lokatorów z psami. Portale ogłoszeniowe nie oferują nawet możliwości dodawania takiego parametru. Może się on więc ewentualnie pojawić w opisie sporządzonym przez sprzedającego, jednak w większości przypadków po prostu musimy wiedzieć na co zwracać uwagę i przeglądać oferty pod kątem tych kryteriów. Co zatem jest ważne?
Dom przyjazny psom
Ogólnie dom to dobre rozwiązanie dla osób posiadających psy lub planujących ich posiadanie. Zazwyczaj oferują większą przestrzeń niż mieszkania, a do tego mają swój ogród. Taki prywatny kawałek zieleni to wymarzone miejsce dla naszego pupila – będzie mógł codziennie się w nim bawić. Jednak pod jednym warunkiem – ogród musi być dostosowany do psa.
Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj domy Gdańsk , a także tutaj domy Kielce . Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.
Kwestia dostosowania jest różna, zależnie od tego, jaką rasę psa posiadamy lub jaki temperament ma nasz kundelek. Należy pamiętać o tym, że niektóre czworonogi mają tendencje do kopania i mogą poczynić spore szkody w rabatkach, jeśli te nie będą odpowiedni zabezpieczone. Mogą także rozkopać trawnik. Uszkodzenia pies spowoduje także biegając, więc grodzenie chronionych części ogrodu może okazać się koniecznością.
Kolejna kwestia to ogrodzenie. Niektóre psy są bardzo skoczne, inne z kolei świetnie kopią. Jeśli połączyć to z ciekawskością i zamiłowaniem do ucieczek, można obstawić, że niemal na pewno dany pies będzie próbował wyrwać się z ogrodzonego terenu. To zaś kiepska perspektywa, bo puszczony samopas czworonóg może zrobić krzywdę nie tylko sobie (np. wpaść pod samochód), ale i innym (np. kogoś pogryźć).
Puszczając psa do ogrodu należy też pamiętać, że mogą w nim być kleszcze. Trzeba więc czworonoga zabezpieczyć przed nimi, np. zakładając mu obrożę odstraszającą te insekty.
Co do wnętrza domu przyjaznego psom, to należy unikać śliskich nawierzchni. Jeśli są, można je przykryć czymś antypoślizgowym, np. dywanem. Tutaj istotne jest także to, iż poza zagrożeniem dla zdrowia czworonoga, my jesteśmy też narażeni na straty, ponieważ biegający pies pazurami zniszczy każde miękkie podłoże.
Szukając domu przyjaznego dla psa warto też zwracać uwagę na rozmieszczenie gniazdek i podłączeń multimedialnych. Kable nie powinny być na wierzchu, więc im dalej gniazdka będą od urządzeń, tym więcej będziemy mieli roboty z ich ukryciem.
Ważne są też meble. Te można zmienić, o ile nie są w zabudowie. Tutaj należy podejść do tematu podobnie, jak w sytuacji, gdy ma się dziecko. Dolne szafki i szuflady powinny być zabezpieczone dodatkowymi zamknięciami, szczególnie, jeśli w środku znajdują się rzeczy mogące wyrządzić psu krzywdę, np. środki czyszczące.
Dla bezpieczeństwa psa istotny jest również dobór roślin ozdobnych w domu. Te na szczęście można łatwo wymienić lub w ogóle usunąć, co należy zrobić, jeśli są to rośliny trujące (wiele z roślin doniczkowych jest toksycznych). Ewentualnie takie rośliny można postawić wyżej, w miejscach niedostępnych dla pupila.