Otrzymałeś nieruchomość w spadku? Nieważne, czy to mieszkanie, czy dom, czy może działka – jest to szansa na spory zastrzyk gotówki. Musisz jednak zająć się sprzedaniem nowego składnika majątku. Z tego artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku.
Kto dziedziczy nieruchomość?
Dziedziczenie nieruchomości może odbywać się na dwa sposoby: na podstawie testamentu lub na mocy przepisów ustawy. Ustawa określa kolejność, w jakiej bliscy spadkodawcy przejmują majątek. W przypadku testamentu kolejność i proporce dziedziczenia są określone przez spadkodawcę. Jednak testament może być podważany na drodze sądowej. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby był on sporządzony poprawnie pod względem formalnym.
Sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym jest określone kto i w jakiej proporcji dziedziczy majątek. Na tej podstawie można dokonać zmian w księdze wieczystej, jak też poinformować inne zainteresowane podmioty (np. wspólnotę lub spółdzielnię, dostawców mediów). Od tego momentu nowy właściciel ma już pełną swobodę dysponowania nabytym majątkiem.
Jaki podatek trzeba zapłacić od nieruchomości otrzymanej w spadku?
Zanim przystąpisz do sprzedaży nieruchomości nabytej w postępowaniu spadkowym, powinieneś uregulować kwestie podatkowe. Od odziedziczonej nieruchomości należy odprowadzić podatek od spadków i darowizn. Jego wysokość zależy od tego, do której z III grup pokrewieństwa ze spadkodawcą należysz.
Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj Mieszkania na sprzedaż Lubin , a także tutaj Biura do wynajęcia Brzeg . Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.
Drugi obowiązek podatkowy wiąże się już z procesem sprzedaży nabytej nieruchomości. Zgodnie z obowiązującymi zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zapłacić 19% podatku od podstawy naliczenia podatku (czyli od kwoty transakcji).
Większość osób zdaje sobie sprawę, iż obowiązek uiszczenia takiego podatku trwa przez 5 lat od momentu nabycia nieruchomości (czyli jeżeli sprzedasz później, nie zapłacisz daniny). Lecz istotne jest to, że w przypadku nieruchomości nabytej ze spadku, 5 lat jest liczone od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę, a nie od nabycia jej przez spadkobiorcę.
Jak sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku?
Jeżeli uregulowałeś już wszystkie sprawy formalne, masz pełną swobodę dysponowania majątkiem i możesz go sprzedać. W praktyce w przypadku dziedziczonych nieruchomości często występują wady prawne (np. lokatorzy na umowie dożywocia) lub problemy ze współwłasnością. W przypadku, gdy dysponujemy tylko częścią nieruchomości, jej zbycie będzie niemal niemożliwe. W takiej sytuacji trzeba się dogadać z pozostałymi współwłaścicielami, ewentualnie znaleźć wśród nich chętnego na odkupienie naszego udziału.
Odziedziczona nieruchomość lokalowa, dom lub mieszkanie, często będzie wymagała remontu. Będzie on tym bardziej wskazany, gdy chcemy ją sprzedać – często niewielka inwestycja czasu i pieniędzy zdecydowanie podniesie cenę transakcyjną. Może być również konieczne usunięcie wad formalnych. Sprzedawanie nieruchomości nieprzygotowanej w ten sposób jest możliwe, jednak bardzo niekorzystnie odbija się na cenie – zainteresowani są łowcy okazji, którzy następnie samodzielnie przygotują lokal i odsprzedadzą dalej z dużym zyskiem.