Każdy, kto miał zwierzę (i się nim opiekował), wie, że jest to nie tylko pociecha, ale też obowiązki. Często nie są świadome tego osoby, które chcą pierwszy raz w życiu zdecydować się na wprowadzenie pupila do domu. Zwierzątko wymaga jednak przygotowania lokalu, jeśli chcemy zadbać zarówno o jego bezpieczeństwo, jak i stan techniczny naszego miejsca zamieszkania.
Zwierzęta w domu – argumenty za
Zacznijmy od argumentów za tym, że warto trzymać zwierzątka w domu. Jest ich mniej niż argumentów przeciw, co wcale nie oznacza, iż mają mniejszą moc. Pierwszy i podstawowy – zwierzę działa odstresowująco. To nie tylko opinia właścicieli – jest mnóstwo badań, które potwierdzają, iż codzienny kontakt ze zwierzęciem obniża poziom stresu. A to przekłada się na ogólny stan zdrowia i sposób naszego codziennego funkcjonowania, bo mniej stresu, to lepszy i głębszy sen, a lepszy i głębszy sen to więcej energii.
Jeżeli zdecydujemy się na psa (lub nasz kot będzie z tych, które lubią spacery) nasz podopieczny zapewni nam codzienną, niezbęną dawkę ruchu. Kilka razy dziennie będziemy musieli z nim wyjść na zewnątrz, dzięki czemu zapewnimy sobie spacer, nawet jak nam się nie chce. Spacer to łagodny wysiłek, który przez naukowców jest wskazywany jako jeden z fundamentów dobrego zdrowia.
Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj domy Chorzów , a także tutaj domy Częstochowa . Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.
Kolejny argument za posiadaniem zwierząt jest mniej oczywisty. Istnieje sporo badań mówiących o tym, że dzieci wychowywane w domach ze zwierzęciem mają dużo lepszą odporność na choroby i rzadziej doskwierają im alergie. Wynika to z tego, że mają regularnie kontakt z bogatszą florą bakteryjną.
Zwierzęta w domu – argumenty przeciw
Decydując się na zwierzątko, należy pamiętać, że nie myśli ono jak człowiek. Nam oczywiste wydaje się, że świeżo pomalowana ściana, nowe meble czy piękna, drewniana podłoga to coś, o czego stan należy dbać. Zwierzę może to nam zniszczyć celowo lub niecelowo, np. psy niszczą parkiet samym bieganiem po domu (odpowiedzialne są za to ich pazury), koty potrafią szybko zniszczyć każdy tapicerowany mebel (tu również chodzi o pazury), a małe gryzonie mogą pokiereszować nam meble.
Straty, które możemy ponieść my to tylko jedna strona problemu. Druga to niebezpieczeństwa grożące zwierzęciu. Jeśli mamy pupila w domu, należy zadbać o zabezpieczenie przewodów i przedmiotów, które mogą na niego spaść. W przypadku kotów ważne jest unikanie zostawiania uchylonych okien – częste są przypadki, że koty próbują przez nie się wydostać i klinują się w oknie, co prowadzi do ich uduszenia. Tutaj istotne jest też zabezpieczenie balkonu, jeśli taki posiadamy i jeśli kot na niego wychodzi – dostępne są specjalne siatki, którymi możemy otoczyć balkon, tak aby uniemożliwić zwierzakowi wyskoczenie na zewnątrz.
Zwierzęta w domu to także zapachy, nie zawsze przyjemne. Duże psy się mocno pocą i wymagają regularnej higieny. Bez niej w domu będzie czuć ich intensywny zapach. Z kolei koty załatwiają się do kuwety. O ile w dużym domu zawsze można ją postawić w mniej uczęszczanym pomieszczeniu, o tyle w mniejszym lokalu będzie ona źródłem przykrych woni w regularnie użytkowanej przestrzeni.
Nasze pupile rzadko też są nieme. Zarówno psy, jak i koty, mogą być hałaśliwe. Szczególnie, jeśli zostawimy je same – wtedy mogą się dać w znaki naszym sąsiadom. Z kolei nam mogą uniemożliwić spokojne przespanie nocy.
Decydując się na zwierzę w domu należy też przeanalizować swoje plany co do dzieci. Nie każde zwierzę będzie dobrze akceptowało dziecko. Mogą się zdarzyć podrapania, ugryzienia lub, odwrotnie, zwierzę będzie wciąż zestresowane i wycofane.